Pierwszy - i przez dłuższy czas jedyny - teatr w Polsce
wystawiaj‘cy sztuki teatralne wył‘cznie w języku angielskim.

Teatr powstał w 1992 r. po sukcesie odniesionym w 1991 r. przedstawieniem 'A Tempest in a Spaceship' - musicalu opartym na 'The Tempest' (William Shakespeare). Studenci - głównie z anglistyki ale nie tylko - zdecydowali się na poważny krok i założyli oficjalnie zarejestrowany teatr, które ma rozpowszechniać kulturę teatru anglojęzycznego w Gdańsku, w Polsce i na całym ťwiecie. Od tego czasu teatr Maybe Theatre Company przygotował musicale: 'Blood Brothers' (Willy Russell), 'The Canterbury Tales' (Geoffrey Chaucer w adaptacji prof. Tomasza P. Krzeszowskiego), 'Cinderella' (John Crocker), 'A Christmas Carol' (wg Charles'a Dickens'a), 'Little Pig' (Akumal Ramachander), 'Grease' (Jim Jacobs i Warren Casey) i 'Threepenny Opera' (Bertolt Brecht i Kurt Weill), siedem komedii: 'Bedroom Farce' (Alan Ayckbourn), 'Crimes of the Heart' (Beth Henley), 'The Importance of Being Earnest' (Oscar Wilde), 'Two' (Jim Cartwright), 'Kvetch' (Steven Berkoff), 'Educating Rita' (Willy Russel) i 'Loot' (Joe Orton) oraz dramaty 'Queen Christina' (Pam Gems) i 'Low Level Panic' (Clare McIntyre).

Były też bardziej kameralne sztuki: 'The Dock Brief' (John Mortimer), 'Confusions' (Alan Ayckbourn), 'The Zoo Story' (Edward Albee), 'Countdown' (Alan Ayckbourn), 'Night' (Harold Pinter), 'All in the Timing' (David Ives), 'Revue Sketches' (Harold Pinter), 'Antigone' (Sophocles), 'Overruled' (George Bernard Shaw), 'Bar and Ger' (Geraldine Aron), 'The Music Lovers' (Georges Feydeau), 'Drama' i 'The Bear' (Anton Chekhov), 'This is a Chair' i 'Far Away' (Caryl Churchill) 'The Teacher's Nightmare' i 'Wchodzimy' (Magda Komorowska), 'Jan Chrzciciel', 'Improvisations', 'Her big chance' (Alan Bennett), 'Chinamen' (Michael Frayn). Ponadto wystawiono 'Christmas Show I' i 'Christmas Show II'.

Kolejnymi przedsięwzięciami były przygotowanie wraz z Radio Gdańsk słuchowiska p.t. 'Alice's Adventures in Wonderland' (Lewis'a Carroll'a w adaptacji dr Mirki Modrzewskiej) oraz dwukrotnie z innymi teatrami studenckimi na Wydziale Filologiczno-Historycznym UG 'Wieczór brechtowski'. MTC przygotowało osiem spektakli muzycznych - 'All We Need Is Love', 'Thank You for the Music' i 'Sex'N'Drugs'N'Rock'N'Roll', 'It Takes 2', 'Monty Python Spectacular', 'The Show Must Go On' , 'Niech żyj‘ młode ż‘dze' i 'Camera! Music! Action!' - oraz występy muzyczne na dwóch konferencjach anglistów w Gdańsku (IATEFL i PASE). Ponadto trzy razy wyst‘piliťmy z programem muzycznym podczas Dni Otwartych Uniwersytetu Gdańskiego w 1999 r., 2000 r. i 2001 r. Dwa razy występowaliťmy wraz z Lor‘ Szafran z okazji 10-lecia firmy POLANGLO, a w 2003 i 2004r. na międzynarodowym festiwalu w Lublinie.
W sumie w swoim dorobku teatr ma ponad 80 premier od czasu rozpoczęcia działalnoťci w 1991 r. Maybe Theatre Company wyst‘piło goťcinnie z niektórymi spektaklami w różnych miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Elbl‘gu i Bydgoszczy. Teatr organizuje również warsztaty teatralne dla swoich członków.

Poza własn‘ działalnoťci‘ teatr umożliwiał innym przedstawianie sztuk teatralnych w języku angielskim i uczestnictwo w warsztatach poprzez organizowanie wspólnie z British Council Festiwalu Teatrów Anglojęzycznych w Gdańsku. Na ten coroczny festiwal przyjeżdżały grupy teatralne z całej Polski (uniwersytety, kolegia), oraz z Anglii, Irlandii, Północnej Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Danii, Holandii, Łotwy. Reżyserzy z Wielkiej Brytanii prowadzili warsztaty dla uczestników w zakresie aktorstwa, ruchu, głosu, improwizacji, pisania sztuk teatralnych i reżyserowania. Festiwale odbywały się w Gdańsku od 1992 r. do 1997 r.

Teatr Maybe Theatre Company wyst‘piło na następuj‘cych Festiwalach Studenckich Teatrów Anglojęzycznych: VI w Warszawie, VII, VIII, IX, X, XI i XII w Gdańsku, XIII i XIV w Warszawie. Ponadto w roku 2002 MTC zostało zaproszone do udziału w V Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Anglojęzycznych w Bratysławie (po raz trzeci z rzędu).

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi planami na najbliższe miesi‘ce.

Tadeusz Z. Wolański
Maybe Theatre Company
Instytut Anglistyki i Amerykanistyki
Uniwersytet Gdański

 
o nas ... co grali¶my ... nowo¶ci i plany ... zdjęcia ... kontakt

 

 
design by:
Design by: :Poziomka