TWO (DWOJE)
Jim Cartwright

Nazwana "ostrym, pikantnym obrazem pozornej radości i ukrytej melancholii angielskiego pubu", sztuka Two opowiada o parach: parach razem, parach pozornie razem lecz w rzeczywistości od siebie oddalonych, parach pozornie oddalonych od siebie, a jednak bardzo sobie bliskich.

Wybierz się do pubu w jakikolwiek dzień tygodnia, a zobaczysz ludzi dobranych w pary. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad ich historią? Lub tajemnicą? Czy ona jest rzeczywiście szczęśliwa? A on? Czy myślą o sobie? A ta cudowna para nóg zaraz w rogu?... Ten przystojny facet przy barze wypatrujący nowej podrywki?... I co dziś grają w telewizji? W pubie, "krainie światła i cienia", w której wszyscy są na pokaz, dopóki nie pryśnie iluzja, pary składają się i dzielą na DWOJE.

Jim Cartwright po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę dobrze przyjętą i uhonorowaną wieloma nagrodami pierwszą sztukę Road (Droga) w 1986. Została ona wystawiona w słynnym londyńskim Royal Court Theatre (Teatr Królewski), powszechnie uznawanym za jeden czołowych teatrów brytyjskich odkrywających i promujących młodych dramatopisarzy. Następnie sztuki Jim'a Cartwright to Bed (Lóżko), The Rise and Fall of Little Voice. Ta ostatnia zdobyła zarówno nagrodę Evenings Standard dla najlepszej komedii, jak i nagrodę Olivier Award także dla najlepszej komedii.

Premiera Two odbyła się w Bolton Octagon w 1989 r. i grana była w Young Vic w Londynie od 1990 r.

PUB GLOSSARY
A pint - około 0,46l ulubionego piwa
What's your poison? What you on? - Co pijesz?
Get'em in - Ty stawiasz
Sip, swing, sup - sposoby picia (sączyć - wlewać do gardła)
There you go - Twój drink
Boozers - from booze (alcohol) - osoby pijące w pubie
Could you drink up now? - kończymy picie, zamykamy
A publican/landlord/lady - kierownik pubu
What's a beautiful girl like you doing in place like this? - klasyczny podryw (co taka piękna dziewczyna robi w takim miejscu?)
On the house - na koszt firmy (pubu)

 
about us ... our shows ... news & plans ... photos ... contact

 

 
design by:
Design by: :Poziomka