FAR AWAY
by Caryl Churchill

"Szalony jestem tylko przy wietrze północno-zachodnim;
Kiedy z południa wieje, umiem odóżnić jastrzębia od czapli."
(Hamlet)

Film trailer

Pewnego razu, DALEKO STĄD (FAR AWAY), młoda dziewczyna o imieniu Joan pojechała odwiedzić swą ciotkę Harper, mieszkającą w przepięknej wiejskiej okolicy, z dala od kawiarni i ludzi. Nocą było bardzo ciemno - nie było ulicznych lamp - a jedyne dżwięki, to odgłosy dzikich zwierząt, takich jak sowy. Pewnej nocy, na początku swego pobytu, Joan nie mogła spać i wyszła na dwór. 'Jeśli się idzie położyć do łóżka, to powinno się już w nim zostać', mówi później Harper. I pewnie powinna była. Ale nie została. Dowiedziała się czegoś, czego nie powinna była się dowiedzieć.

Kilkanaście lat później znów spotykamy Joan. Właśnie uzyskała dyplom. Jest projektantką kapeluszy. Todd to jej kolega. Joan ma pierwszą prawdziwą pracę. Ma szczęście - dostała dobrą pracę - jedną z najlepszych. Todd ma mnóstwo pomysłów i zasad. Czy ludzie, których można obejrzeć co noc w procesach też je mieli? Joan nie lubi oglądać procesów w telewizji, ale Todd owszem. Ogląda je późną nocą, kiedy już wróci. Skąd? Jest wiele czasu na rozmowy, ale tylko tydzień do każdej parady. Parady, na której prezentowane są ich kapelusze. Na której można wygrać nagrodę. Bo przecież o to właśnie chodzi, prawda?

W ostatniej scenie znów jesteśmy Daleko Stąd. Tym razem Joan nie przyjechała z wizytą, ale się tu ukrywa. Ucieka. Makabryczne zdarzenia, na które patrzyła przez palce, doprowadziły w tej ostatniej scenie do totalnego upadku naturalnego porządku. Dokąd możesz uciekać, jeśli cały świat wywrócony jest do góry nogami, jeśli 'koty przeszły na stronę Francuzów'? Dokąd masz biec, jeśli nie wiesz po czyjej stronie jest woda? Co możesz zrobić, jeśli hałas i światło są przeciwko tobie? I co się stanie, jeśli ciemność wkroczy do akcji? Lub cisza...

FAR AWAY zaczyna się od tego, do czego jesteśmy zdolni, a kończy się tym, czego mamy dopiero doświadczyć. Załamanie. Powszechna rebelia. Reakcja świata, który jest wokół nas. Buntuje się. Przyjmuje strony. Zmienia sojuszników. Terroryzuje.

A bezpiecznej kryjówki nie ma.

Wydaje się, że odpowiedzią Churchill na nowe stulecie jest doprowadzenie tego, w co wierzymy do momentu zupełnej dezorientacji. Nowe tysiąclecie przyniosło ze sobą burzliwe czasy. To, o czym jedynie czytano w książkach lub oglądano na ekranie, teraz dzieje się dookoła nas. W FAR AWAY ludzie zostają pozbawieni struktur, w ramach których działają. Nic nie jest pewne. To wszystko jest tak dalece posunięte, że aż wyobrażalne. Idylla przeobraziła się w koszmarną wizję 'stosów ciał, a kiedy zatrzymujesz się by się przyjrzeć, jednego zabiła kawa, innego - szpilki, byli zabici przez heroine, benzynę, piły łańcuchowe, lakier do włosów, wybielacz, trujące rośliny, a smród dymu unosił się tam, gdzie kiedyś wypalaliśmy trawy na wyjałowionej ziemi...'

Jeśli zastanowić się i pomyśleć nad konsekwencjami, jakie niesie dobór słów, wówczas może okazać się, że w tym szaleństwie jest metoda.

FAR AWAY po raz pierwszy zostało wystawione w Royal Court Theatre, w Londynie, w listopadzie 2000.

 
about us ... our shows ... news & plans ... photos ... contact

 

 
design by:
Design by: :Poziomka